Ákos Pirk víťazí v Tashkente. Družstvo druhé

Výborné výsledky juniorských fleuretistov pokračujú. Na začiatku decembra sa v Tashkente uskutočnilo štvrté podujatie Svetového pohára juniorov vo fleurete. Na slabšie obsadenom turnaji naši fleuretisti opäť dokázali, že v tejto sezóne patria medzi špičku.

Na turnaji jednotlivcov sa všetkým trom našim šermiarom darilo už od úvodných kôl a prakticky po postup do štvrťfinále nemali žiadne problémy. Zápas o postup do semifinále však znamenal stopku pre nášho najmladšieho pretekára Branislava Lančariča, ktorý sa do kategórie juniorov dostal až v tejto sezóne. Ákos Pirk a Árpád Fazekas však svoje zápasy vyhrali bez väčších problémov aby sa v zápätí stretli o postup do finále. V ich vzájomnom zápase sa viac darilo Ákosovi Pirkovi, ktorý dokázal zdolať svojho oddielového kolegu výrazným rozdielom 15:3. Svoj víťazný drajv Ákos Pirk udržal aj vo finále, v ktorom porazil Galima Nurumova z Kazachstanu 15:11. Víťazstvo Á. Pirka a finálové umiestnenia Á. Fazekasa (3.miesto) a B. Lančariča (5.miesto) sú výbornými výsledkami, ktoré posúvajú našich šermiarov A.Fazekasa a Á. Pirka do TOP desiatky svetového pohára a B.Lančariča do TOP 60 (ešte pred sezónou sídlil na 260 mieste).

V nedeľu boli na rade súťaže družstiev. Vzhľadom k nižšiemu počtu družstiev bolo naše družstvo nasadené priamo do semifinále v ktorom sme bez problémov porazili družstvo Kazachstanu 45:30. V zápase o celkové prvenstvo sa stretli dve najvyššie postavené tými, domáce družstvo Uzbekistanu a naše družstvo. Nášmu družstvu sa v tomto zápase až tak nedarilo napriek tomu sme po celý čas ostávali “Na dostrel” vedúcim domácim. Do posledného zápasu nastupoval Ákos Pirk a najlepší Uzbég Radmir Semenev za stavu 40:37 pre domácich. Postupne sa Ákosovi darilo stiahnuť náskok súpera na jediný zásah, žiaľ za tohto stavu po vydarenej akcii čepeľ nášho pretekára aj keď sa ohla zásah nesignalizovala, na čo sa Ákos pozrel na aparát a dostal červenú kartu, ktorou nás nakoniec Uzbekistan zdolal 43:41. Druhým miestom sme však postúpili na 6. miesto v rankingu svetového pohára, čo je najvyššie umiestnenie Slovenského družstva.

K pekným výsledkom gratulujeme!